Novotjedni repertoar otvorit će u srijedu 11. prosinca u 18:30 novo izdanje programa Upoznaj autora na kojem ćemo predstaviti nagrađivanog snimatelja, fotografa i redatelja Silvestra Kolbasa koji u svojim filmovima sustavno secira vlastitu intimu i obiteljski život te je jedan od rodočelnika autobiografskog žanra u hrvatskoj dokumentaristici. U razgovoru koji će moderirati filmski kritičar Nino Kovačić saznat ćemo na koji način uz pomoć kamere Kolbas sagledava vlastitu ulogu u vlastitom životu.
Nakon razgovora u 19:30 h održat će se projekcija Kolbasova najnovijeg i višestruko nagrađivanog filma Naša djeca (2024.) nastalog u produkciji Factuma. Uz Zlatnu Arenu za režiju i montažu, film je osvojio i glavnu nagradu žirija na filmskom festivalu Liburnia. U njemu filmski autor prati svoju obitelj, njihovu svakodnevicu te međusobne odnose, isprepletene osjećaje i utjecaje. Ulaz na razgovor je besplatan, a karte za projekciju mogu se kupiti po cijeni od 3 eura. Dokumentarac je na programu i u subotu 14. prosinca u 19 sati.
Kultni redatelj Wim Wenders upravo je osvojio Europsku filmsku nagradu za životno djelo, a u četvrtak 12. prosinca u 19 sati prikazujemo njegov najnoviji dokumentarni film o Anselmu Kieferu, jednom od najvažnijih slikara i kipara našeg doba. Snimljen u 3D-u i 6K-rezoluciji Anselm utjelovljuje filmsko iskustvo umjetnikova djela koje istražuje ljudsku egzistenciju i cikličku prirodu povijesti te crpi inspiraciju iz književnosti, poezije, filozofije, alkemije, astronomije, fizike i mitologije. Wenders je više od dvije godine pratio Kieferovu putanju od rodne Njemačke do njegova novog doma u Francuskoj, povezujući različite životne faze s ključnim mjestima i krajolicima iz njegove dugovječne karijere koja traje više od pet desetljeća.
U četvrtak 13. prosinca u 18:30 u sklopu programa Hall of Fame prikazat će se prvi autorski glazbeni dokumentarac D. A. Pennebakera, ujedno i jedan od najprepoznatljivijih predstavnika žanra Dont Look Back koji prati tada mladu zvijezdu Boba Dylana na njegovoj prvoj prekooceanskoj koncertnoj turneji u Velikoj Britaniji 1965. godine.
Pennebakerov film ostavio je neizbrisiv trag u povijesti pop kulture i glazbenog filma pa je tako poslužio i kao glavna inspiracija za maestralnu izvedbu Cate Blanchett koja utjelovljuje Dylana u ovom razdoblju njegove karijere, u igranoj biografiji o brojnim licima i naličjima kontradiktornog kantautora I’m Not There (2007.) u režiji Todda Haynesa. Rolling Stone proglasio je Dont Look Back najboljim glazbenim dokumentarcem svih vremena, a u anketi Sight & Sounda iz 2014. filmski kritičari proglasili su ga devetim najboljim dokumentarnim filmom svih vremena.
Uvodnu riječ u film održat će filmski i glazbeni kritičar Ivan Laić te će nakon projekcije razgovarati s Tomislavom Brlekom, profesorom filmologije i velikim poznavateljem kantautorova opusa.
U petak će se održati i filmski program namijenjen osobama 54+, Doku-matineja, u 11 sati ujutro u sklopu kojeg gledamo popularni dokumentarac Tee Vidović Dalipi Snajka: Dnevnik očekivanja, nakon kojeg će biti održano predavanje i razgovor s filmskim kritičarem Ninom Kovačićem. Program je besplatan, uz sugestiju donacije 2 € za kinoulaznicu.
Najbolji dokumentarni film prema izboru Europske filmske akademije na programu je u subotu 14. prosinca u 17 sati, a riječ je o izraelsko-palestinskom filmu Jedina zemlja. U njemu mladi palestinski aktivist upoznaje izraelskog novinara, s kojim kreće u zajedničku borbu protiv ekstremne nejednakosti. Veliki film o okupaciji Palestine važan je testament najmračnijim događanjima u regiji ali i kreativnoj snazi u otporu apartheidu.
Nedjelju 15. prosinca rezervirali smo za izvrsni mađarski dokumentarac Kix u kojem redatelji Dávid Mikulán & Bálint Révész, na tragu Linklaterovog poznatog filma Boyhood, prate Sanyjevu transformaciju od buntovnog klinca s ulice Budimpešte do razočarane mlade osobe u tijeku 12 godina. Kix je na programu u 17 sati, a nakon njega, u 18:30 slijedi hvaljeni film belgijskog umjetnika i redatelja Johana Grimonpreza, Soundtrack za državni udar, koji donosi priču o Kongu, afričkoj nezavisnosti, američkom pokretu za ljudska prava, hladnom ratu i najnekonvencionalnijem oružju SAD-a: jazzu. Sve o filmovima možete pronaći na zasebnim stranicama.