Masterclass

Masterclass program pokrenut je 2009. godine i sastoji se od gostovanja svjetskih dokumentarista, profesionalaca iz različitih segmenata filmske industrije: režija, produkcija, snimanje, montaža, kritika i dr. Sastoji se od interaktivnog javnog predavanja gostujućeg filmskog profesionalca, a ponekad i od praktičnog savjetovanja hrvatskih dokumentarista, kritičara ili zainteresiranih građana kroz različite oblike radionica.

U Dokukinu je dosad gostovalo 40-ak svjetski renomiranih filmskih profesionalaca, između ostalih: Joshua Oppenheimer, Hubert Sauper, Karpo Godina, Jørgen Leth, John Appel, Mads Brügger, Ognjen Glavonić, Boris Lehman, Monika Willi, Jay Weissberg, Eyal Sivan, Vitalij Manski, Jean-Gabriel Périot, Sergio Oksman, Jasmila Žbanić, Avi Mograbi, Michael Glawogger, Péter Kerekes, Radu Jude, Sergej Dvorcevoj, Fredrik Gertten, Igor Martinović, Mladen Kovačević, Vanja Černjul, Maria Speth i dr.

Od 2014. godine sva masterclass predavanja se snimaju i dostupna su za gledanje.

Popis održanih Masterclassa:

2023.

montažerka i redateljica JELENA MAKSIMOVIĆ

redatelj JOHN SMITH (UK)

redateljica MILA TURAJLIĆ

 

2022.

snimateljica MARTE VOLD

redatelj KAZUHIRO SODA

 

redatelj AVI MOGRABI

redateljica RUTH BECKERMANN (Austrija)

2021.

redateljica MARIA SPETH (Njemačka)

redatelj MLADEN KOVAČEVIĆ (Srbija)

snimatelj VANJA ČERNJUL (Hrvatska / SAD)

redatelj FREDRIK GERTTEN (Švedska)

2020.

redatelj i scenarist RADU JUDE (Rumunjska)

snimatelj IGOR MARTINOVIĆ (SAD / Hrvatska)

redatelj i scenarist SERGEJ DVORCEVOJ (Rusija / Kazakstan)

redatelj i scenarist ALEXANDER NANAU (Rumunjska)

2019.

redatelj OGNJEN GLAVONIĆ (Srbija)

redatelj i autor BORIS LEHMAN (Belgija/Švicarska)

montažerka MONIKA WILLI (Austrija)

redatelj i predavač JEAN NOËL CRISTIANI (Francuska)

2018.

filmski kritičar JAY WEISSBERG (SAD/Italija)

redatelj i sportaš BALÁZS SIMONYI (Mađarska)

redatelj   JEAN-GABRIEL PERIOT (Francuska)

2017.

redatelj   DANIS TANOVIĆ (Bosna i Hercegovina)

redatelj VITALIJ MANSKI (Rusija/Latvija)

redatelj SERGIO OKSMAN (Španjolska/Brazil)

redatelj PETER KEREKES (Slovačka)

2016.

redatelj   EYAL SIVAN (Izrael, Francuska)

redateljica   JASMILA ŽBANIĆ (Bosna i Hercegovina)

redatelj   KARPO GODINA (Slovenija)

2015.

montažer   JESPER OSMUND (Danska)

redateljica i scenaristica  HEDDY HONIGMANN (Nizozemska, Peru)

redatelj i scenarist  JOSHUA OPPENHEIMER (SAD, Danska)

producentica  MARTICHKA BOZHILOVA (Bugarska)

2014.
redatelj i producent ARASH T. RIAHI (Austrija, Iran)

snimatelj i redatelj CÉSAR CHARLONE (Urugvaj)

redatelj i scenarist JØRGEN LETH (Danska)

redatelj i scenarist HUBERT SAUPER (Austrija)

2013.
redatelj i snimatelj JOHN APPEL (Nizozemska)
producent SINIŠA JURICIC (Hrvatska)
redatelj i scenarist MADS BRUGGER (Danska)
redatelj i scenarist AVI MOGRABI (Izrael)
redatelj i snimatelj WOJCIECH STARON (Poljska)
redatelj, scenarist i producent FILIP REMUNDA (Ceška)

2012.
montažer NIELS PAGH ANDERSEN (Danska)
redatelj, scenarist i snimatelj MICHAEL GLAWOGGER (Austrija)
producent MIN-CHUL KIM (Južna Koreja)  i montažerka MIMA PETROVIC (Srbija)
redatelj i producent BORIS MITIC (Srbija)

2011.
redatelj i snimatelj JOHN APPEL (Nizozemska)
redatelj i scenarist JERZY SLADKOWSKI (Poljska, Švedska)
redatelj i producent BORIS MITIC (Srbija)

2010. 
redatelj i snimatelj GEOFFREY SMITH (Engleska)
redatelj BORIS MITIC (Srbija)

2009. 
redatelj MICHAEL MIERENDORF (SAD)