Novi kino-tjedan u znaku je ZagrebDoxa i donosi raznovrsni diskurzivni program s čak tri masterclassa vrhunskih filmskih profesionalaca: jednog od najistaknutijih poljskih dokumentarista Tomasza Wolskog, umjetničku direktoricu vodećeg svjetskog ljudskopravaškog festivala Movies that Matter Margje de Koning te ovogodišnjeg dobitnika Velikog pečata za životno djelo Petera Mettlera, uz niz panela i predavanja. Ulaz na masterclassove i ostali diskurzivni program je besplatan. Za vikend također donosimo dvije projekcije još uvijek jako popularnog laureata Rotterdamskog festivala, Fiume o morte! Igora Bezinovića.
U utorak 1. 4. u 15 sati počinje masterclass naslovljen Slušati arhive koji će održati Tomasz Wolski. Njegov triptih koji tvore filmovi Normalna zemlja (2020), 1970. (2021) i Godina u životu jedne zemlje (2024) baziran je na arhivskim materijalima o recentnoj povijesti Poljske. Tri arhivska filma demonstriraju tri različita pristupa, a sve ih karakterizira snažna narativna struktura i fokus na utjecaj politike na živote običnih građana. Filmovi Wolskog osvajali su nagrade na brojnim svjetskim festivalima, uključujući Visions du Réel, Krakow Film Festival i ZagrebDox, a poznat je i po svojoj suradnji sa Sergejom Loznicom – montirao je Babin Jar. Kontekst (2021) i Kijevski proces (2022). Wolski će u masterclassu analizirati svoju radnu metodu i proces tijekom kojeg iznalazi kreativan način da obradi priču kada ima premalo ili pak previše arhivskih materijala – od uprizorenja, preko stop-animacije, do montiranja tematskih sekvenca. Masterclass će moderirati filmska kritičarka i kustosica Dina Pokrajac.
U četvrtak 3. 4. u 15 sati održat će se masterclass Movies that Matter: O filmu i utjecaju festivalske direktorice Margje de Koning koja ima dugogodišnje iskustvo režiranja i produciranja kreativnih i angažiranih dokumentaraca za nizozemsku javnu televiziju. U svojem predavanju govorit će o tome kako film može doprinijeti promjeni perspektiva na svim razinama, od lokalne zajednice do donositelja odluka. Što festival Movies that Matter želi postići? Kako film može utjecati na građansku angažiranost i osvještavanje o problemima od globalne važnosti? Kako doprijeti do publike s temama poput ljudskih prava, održivosti, demokracije i raznih međunarodnih izazova putem filmskih festivala, obrazovnih programa i društvenih aktivnosti? Na koji način suradnja između filmskih autora/producenata, voditelja kampanja i nevladinih organizacija može dovesti do veće publike i šireg dosega?
U petak 4. 4. u 17 sati švicarsko-kanadski audiovizualni umjetnik Peter Mettler održat će masterclass Neka život napravi ovaj film. U masterclassu zagonetnog naslova, koji će biti popraćen filmskim isječcima i snimateljskim planovima, govorit će o metodama i strategijama spontanog i improviziranog filmskog stvaralaštva rekonstruirajući putanju svojih dokumentarističkih potraga – od trilogije koju tvore Slika svjetla (1994), Kocka, bogovi i LSD (2002) i Kraj vremena (2012) do recentnog sedmodijelnog dnevničkog filma Tamo gdje raste trava (2023). Mettlerov dokumentaristički opus jedinstven je zbog inovativnosti i kreiranja novih umjetničkih formi. Njegovi hibridni filmovi često kombiniraju putopis, esej, intervju, fikciju i kritiku. Teme transcendencije i odnosa prirode i tehnologije istražuje vođen instinktom, koji je pak utemeljen na disciplini, strukturi, vještini i umješnosti za snimanje zadivljujućih slika i velikih priča. Masterclass će moderirati filmski autor i kustos Ivan Ramljak.
Očekuju nas i dva panela DOXXL. Na panelu Studenti u blokadi – drukčiji svijet je moguć?, koji će se održati u Dokukinu KIC u srijedu, 2. travnja u 15 sati, razgovarat će se o studentskim prosvjedima u Srbiji. Što možemo naučiti od srpskih studenata i njihove spontane kolektivne kreativnosti, samoorganizacije i medijske artikuliranosti? Zašto su upravo oni poveli pobunu? Na koji će se način razriješiti proturječje između silne energije koju je prosvjed generirao i nedostatka prave političke opozicije? U razgovoru će sudjelovati Aleksandar Reljić, redatelj Najglasnije tišine, prvoga filmskog dokumenta o studentskim prosvjedima u Srbiji, i protagonisti filma, i predstavnici studenata u blokadi Pavle Hrnčić (student filmske i tv produkcije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu) i Teodora Rudić (studentica animacije na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu) a pridružit će im se i aktivistkinja Irina Masnikosa, sudionica blokade Filozofskog fakulteta u Zagrebu, te Nika Keserović, članica inicijative Studentice za Palestinu. Razgovor će moderirati novinarka i istraživačica Matea Grgurinović.
U petak 4. travnja s početkom u 15 sati u Dokukinu KIC očekuje nas i drugi panel DOXXL, Audio Dox – Slušanjem do razumijevanja. Dokumentarna radiodrama specifična je radijska i umjetnička forma koja nastoji bilježiti vrijeme i stvarnost u kojoj živimo obraćajući pritom naročitu pozornost na zvuk i strukturu donošenja priče. Pet vrsnih europskih audiodokumentarista iz ovogodišnje sekcije Audio Dox razgovarat će s Ljubicom Letinić, nagrađivanom radijskom novinarkom koja stoji iza sve popularnijeg projekta audioknjiga book&zvook, o svojim soničnim uradcima koji pokrivaju raznolike, ali podjednako aktualne teme – od generacijskih stereotipa, preko kulture laži i mehanike moći, do migrantskih prošlosti i sadašnjosti onkraj graničnog režima „tvrđave Europe“. Uz Ljubicu Letinić sudjeluju i Agnieszka Czyżewska Jacquemt, Olivia Humphreys, Daniel Kupšovský, Barbara Matejčić, Liam O’Brien i Nicole Terborg.
Predavanje pod imenom PUBLIKUM – Povezivanje vašeg audiovizualnog projekta s publikom uz pomoć antropologije potpomognute umjetnom inteligencijom održat će se u srijedu 2. travnja u 17:00 u Dokukinu KIC. Uz Nielsa Alberga, suosnivača Will & Agency i PUBLIKUMA, otkrijte kako antropologija potpomognuta umjetnom inteligencijom može preobraziti pripovijedanje. Saznajte kako filmski autori i djelatnici u kulturi mogu postići duboke emocije kod publike – neovisno o tržišnim predviđanjima – te tako potaknuti kreativne odluke od razvoja do distribucije. Ovo predavanje donosi svježu perspektivu o angažiranju publike, stvarajući ravnotežu između umjetničke vizije i stvarnoga emocionalnog učinka; savršeno za one koji se žele spojiti s publikom na dublji način. Putujući dox: Umjetna inteligencija u audiovizualnoj produkciji – od koncepta do prakse naslov je predavanja koje donosi direktan zaron u svijet umjetne inteligencije u audiovizualnoj produkciji, spajajući teorijske osnove sa studijama slučaja iz stvarnog svijeta na temelju impresivnog portfelja cijenjene španjolske produkcijske kuće Artefacto. Propitivanje pitanja o AI-ju u svjetskom dokumentarizmu ZagrebDox je pripremio u suradnji s MEDIA Deskom Hrvatske i s još osam različitih deskova Europe.
Zanimljiva će zasigurno biti i panel-diskusija o umjetnoj inteligenciji i dokumentarnoj kinematografiji, Okvir budućnosti: AI, istina i etika dokumentarizma, koja nas očekuje u četvrtak 3. travnja u 16:30 sati u Dokukinu KIC. Kako očuvati umjetnički integritet u doba strojno proizvedenog sadržaja? Ova rasprava donijet će uvide korisne filmskim autorima, istraživačima i profesionalcima iz filmske industrije. Sudjeluju Nadežda Čačinović, Marko Zelenović, Marko Porobija i Tomislav Fiket, uz uvodnu riječ Nenada Puhovskog i moderiranje Roberta Tomić Zubera.