Prvi veliki film o okupaciji Palestine od početka napada u listopadu prošle godine, dobitnik nagrade publike i nagrade za najbolji dokumentani film na Berlinale – Berlin International Film Festival, Jedina zemlja u zajedničkoj režiji palestinsko-izraelskog kolektiva stiže na program Dokukina u četvrtak 26. rujna.
Riječ je o pravovremenom djelu filmskog aktivizma i kulturne memorije koje donosi priču o Basel Adri, mladom palestinskom aktivistu iz Masafer Yatta koji se od djetinjstva bori protiv izraelske okupacije u kojoj vojnici protjeruju obitelji i postupno uništavaju njegovu zajednicu. Kada Basel upozna Yuvala, izraelskog novinara, započinje njihova zajednička borba, koja će trajati više od pola desetljeća i tijekom koje će se dvoje aktivista zbližiti. No, njihovu složenu vezu progoni ekstremna nejednakost: Basel živi pod brutalnom vojnom okupacijom, dok je Yuval slobodan.
Ovaj film nastao je u najmračnijim i najstrašnijim vremenima u regiji, kao čin kreativnog otpora apartheidu i zajedničke potrage za jednakošću i mirom. Nakon prve projekcije 26. rujna u 19 sati održat će se razgovor s palestinskim umjetnikom i aktivistom Majdom Nasrallahom koji će voditi Diana Meheik. Film je na programu do nedjelje 29. rujna.
Uz Jedinu zemlju donosimo i popratni ciklus Slike doma u sklopu kojeg donosimo naslove koji istražuju pojam “dom” i dekonstruiraju uvriježenu izreku “dom nije mjesto, već osjećaj” kroz narative o potrazi za (porodičnom) intimom i bliskošću ali i otuđenju u domaćoj životnoj sredini te izmještenosti uslijed migracija, gentrifikacije ili ratnih stradanja. Izabrani filmovi često imaju autobiografsku komponentu i oslanjaju se na kućne snimke (home movies) te utjelovljuju premisu Jamesa Baldwina koji je pisao kako dom nije mjesto već neopoziva uvjetovanost. Ili kako je to malo drukčije formulirala pjesnikinja Maya Angelou “Nikad se ne možeš vratiti doma, ali ga istovremeno nikada ne možeš ni napustiti.”
U petak 27. rujna u 19 sati prikazujemo Vilinski vrt, mađarski dokumentarac Gergőa Somogyvárija o dvojici društvenih “otpadnika” koji u svom zajedništvu nadilaze izazove društva koje ih odbacuje: mlada trans djevojka Fanni i stariji beskućnik Laci u ovoj nekonvencionalnoj priči susreću se s osjetljivim i ponekad grotesknim izazovima odrastanja, ispunjeni nadom, humorom i emocijama.
U subotu 28. rujna u 17 sati prikazujemo dokumentarac poznate Annie Ernaux, dobitnice Nobelove nagrade za književnost, Godine super osmice. U njemu donosi portret male obitelji, života s bivšim suprugom i dvoje djece, čija se dinamika postepeno mijenja, spajajući autobiografiju sa sociološkim pogledom na suvremena zbivanja.
U 19 sati gledamo dokumentarac iranske filmašice Farahnaz Sharif koja je prinuđena stvoriti vlastiti planet da bi bila slobodna, Moj ukradeni planet. Farah kupuje tuđa sjećanja u formi Super 8 filmova i snima vlastita kako bi stvorila alternativnu povijest Irana. Dobro osmišljen i dirljiv esej u prvom licu briljantno potvrđuje da svaka politička stvarnost ima podstvarnost i da otpor dolazi u mnogim oblicima, pa i u privatnosti vlastitog doma.
Na programu u nedjelju 29. rujna gledamo Izbačene, dokumentarac švedskog redatelja Fredrika Gerttena (poznat po filmovima Bananas!* i Bikes vs. Cars) koji prati Leilani Farha, posebnu izvjestiteljicu UN-a za pravo na stambeno zbrinjavanje, u njezinoj istrazi mutnog svijeta nekretninskih investitora i špekulanata. Zajedno obilaze svijet, pokušavajući odgonetnuti zašto gradovi na tako različitim lokacijama imaju gotovo isti problem sa stanovanjem.
Sve su ulaznice u prodaji.