Posljednji kino-tjedan uz hvaljene dokumentarce

Posljednji kino-tjedan uz hvaljene dokumentarce

Godinu otpratite uz pet kritički hvaljenih i izrazito raznolikih dokumentaraca: art-biografski Anselm Wima Wendersa, društveno angažirani Kamay, dokumentarac o političkoj moći jazza Soundtrack za državni udar, intimna obiteljska priča Naša djeca i film o četiri generacije žena Zbogom, Tiberijado.

Na programu u petak 27. prosinca u 19 sati je dokumentarni portret slavnog kipara i slikara Anselma Kiefera u režiji Wima Wendersa. Slavni njemački redatelj s pomoću 3D tehnike ostvaruje bliski susret s vizionarskim umjetnikom, utjelovljujući filmsko iskustvo umjetnikova djela koje istražuje ljudsku egzistenciju i cikličku prirodu povijesti te crpi inspiraciju iz književnosti, poezije, filozofije, alkemije, astronomije, fizike i mitologije. Wim Wenders, dugogodišnji predsjednik Europske filmske akademije, ove je godine primio Europsku filmsku nagradu za životno djelo, što je samo jedno u nizu priznanja i nagrada koje je dobio u njegovoj produktivnoj karijeri.

U subotu 28. prosinca u 16.30 prikazat ćemo afganistanski dokumentarac Kamay Ilyasa Yourisha i Shahrokha Bikarana koji prati slučaj jedne hazarske porodice, povijesno potlačene skupine koja obitava duboko u planinama Afganistana, koja pokušava saznati što se dogodilo s kćeri koja je u Kabul otišla na studij. Premijeru je imao na prestižnom Visions du Réel, gdje je osvojio nagradu za “djelo koje propituje smisao života”.

Kasnije, u 18.30, prikazujemo Soundtrack za državni udar belgijskog multimedijskog umjetnika Johana Grimonpreza koji je svjetsku premijeru imao na Filmskom festivalu Sundance, gdje je i osvojio posebnu nagradu žirija za umjetničku inovaciju. Jazz i dekolonizacija isprepleteni su u ovoj zaboravljenoj epizodi Hladnog rata, gdje su najveći glazbenici stupili na političku pozornicu, a potlačeni političari nehotice postali glavni pjevači. Priča o potkopavanju afričke borbe za samoodređenje ispričana je iz perspektiva aktivistice za ženska prava i političarke Andrée Blouin rođene u Srednjoafričkoj Republici, irskog diplomata i enfant terriblea Conora Cruise O’Briena, belgijsko-kongoanskog pisca In Kolija Jeana Bofanea i Nikite Hruščova.

Nedjeljni program donosi projekciju filma koji je u Puli osvojio Zlatnu Arenu za režiju i za montažu, Naša djeca nagrađivanog snimatelja i dokumentarista Silvestra Kolbasa. U njemu Kolbas kao najstariji član svoje porodice pokušava otkriti više o tajnama dobrih roditeljskih odnosa, o odgoju i ljubavi. Iznimno intimno djelo prati obiteljsku svakodnevicu šarolike obitelji, uz troje djece, Jakova iz prvog braka, Evu iz drugog te usvojenog Antu. Film prikazujemo u 17 sati.

U 19 sati slijedi poetični i intimni film koji ne prestaje osvajati priznanja od premijere na Venecijanskom filmskom festivalu, Zbogom, Tiberijado francusko-palestinske redateljice Line Soualem. U njemu pratimo kako se poznata glumica Hiam Abbas (serija Nasljeđe) nakon trideset godina vraća sa svojom kćeri i redateljicom Linom na putovanje kroz nestala mjesta rasuta po sjećanjima četiriju generacija odvažnih Palestinki.