Ususret 97. dodjeli prestižne nagrade američke Akademije filmskih umjetnosti i znanosti donosimo ciklus hvaljenih i nagrađivanih dokumentaraca koji su ove godine nominirani u kategoriji dokumentarnog filma. Od srijede 26. veljače do nedjelje 2. ožujka, kada se Oscari dodjeljuju, prikazat će se ukupno pet dugometražnih dokumentaraca, uz jedan kratkometražni.
Prvi dan ciklusa, u srijedu 26. veljače u 19 sati, prikazujemo berlinskim Zlatnim medvjedom nagrađeni film vrsne sineastice Mati Diop, Blago Kraljevstva Dahomej, u kojem pratimo putovanje 26 opljačkanih predmeta iz riznice Kraljevstva Dahomej kako se iz Pariza vraćaju u zemlju podrijetla, današnju Republiku Benin. Ova višeslojna, poetsko-politička analiza kolonijalne prošlosti na divan način spaja stvarnost s kreativnošću, iz različitih gledišta, bez nametanja. S Dahomejem ćemo prikazati i Incident „eminentnog pjesnika izgubljenih filmova“ Billa Morrisona koji se bavi specifičnim slučajem policijskog prekomjernog nasilja u SAD-u.
U četvrtak 27. veljače u 19 sati prikazat će se kanadski film koji je na filmskom festivalu Sundance osvojio nagradu za režiju, Šećerna trska redateljskog dvojca Emily Kassie i Juliana Bravea NoiseCata. Ovaj višeslojni portret jedne autohtone zajednice u kanadskoj pokrajini Britanskoj Kolumbiji ulazi u nedovoljno istražene teme uništavanja kulture i boli, te zločinima koje su pretrpjeli.
Program u petak 28. veljače u 19 sati donosi dokumentarac koji je na prošlogodišnjem Subversive Film Festivalu proglašen najboljim dokumentarnim ostvarenjem, Crna kutija: Dnevnici japanske novinarke Shiori Ito. Odvažna i beskompromisno izvedena priča prati njezinu javnu borbu u duboko tradicionalnom japanskom društvu, secirajući vlastiti slučaj seksualnog zlostavljanja koji je pretrpjela od visokog dužnosnika.
Prvi dan ožujka, u 19 sati, prikazat ćemo važan palestinsko-izraelski film koji ne prestaje nizati nagrade, od nagrade publike i nagrade za najbolji dokumentarni film na Berlinskom filmskom festivalu, do nagrada publike na ZagrebDoxu, CPH:DOX-u i Visions du réel – riječ je o Jedinoj zemlji, filmu u kojem se mladi palestinski aktivist udružuje s izraelskim novinarom i bori protiv apartheida. Film ćemo također prikazati dan ranije, u petak 28. veljače u 11 sati, u okviru programa Doku-matineja namijenjenog osobama treće životne dobi. Projekciju će popratiti i diskusija koju će voditi filmska kritičarka Sara Simić.
Na nedjeljnom programu, 2. ožujka u 19 sati, je u Sundanceu nagrađeni, impresivni dokumentarac belgijskog multimedijskog umjetnika Johana Grimonpreza, Soundtrack za državni udar. Jazz i dekolonizacija isprepliću se u povijesnom vrtlogu koji ponovo ispisuje epizodu Hladnog rata, kada su glazbenici Abbey Lincoln i Max Roach upali na sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a u znak protesta protiv ubojstva prvog legalno izabranog premijera Demokratske Republike Kongo, Patricea Lumumbe.
Uz (potencijalne) Oskarovske dokumentarce donosimo i nove termine za u Rotterdamu nagrađeni kino-hit Igora Bezinovića, Fiume o morte! U njemu građani Rijeke prepričavaju bizarnu priču o talijanskom pjesniku, pravom dendiju Gabrieleu D’Annunziju koji je 1919. okupirao njihov grad. Uz mnoštvo rekonstrukcija i arhivskih materijala te sjećanja, Bezinović konstruira hibridni film o opasnostima fašizma. Na programu je u utorak 25. veljače i za vikend.