Ovaj nas tjedan očekuje novo izdanje Animafesta, svjetskog festivala animiranog filma, i poseban program triju animiranih dokumentaraca prema odabiru voditeljice kina Dine Pokrajac: Pelikan plava, Pucali su na pijanista te Olivia i oblaci. Na programu su i jedinstvena posveta Marianne Faithfull, Keltska utopija Dennisa Harveyja i Larsa Lovéna, te O mačkama i ljudima Sunčice Ane Veldić.
Tjedni program otvara u srijedu 10. lipnja u 21 sat Broken English u režiji Jane Pollard i Iaina Forsytha. Riječ je o intimnom i beskompromisnom portretu života oblikovanog slavom, kreativnošću i neumoljivim pogledom javnosti, koji prati umjetnicu Marianne Faithfull koja je više od šest desetljeća prkosila očekivanjima, neprestano se mijenjajući i iznova definirajući vlastiti izraz. Film nas uvodi u Ministarstvo nezaborava, izmišljenu istraživačku instituciju u kojoj Tilda Swinton i George MacKay započinju istraživanje Faithfullina života i karijere, u prostoru gdje se susreću sjećanje i mit.
Od četvrtka 11. lipnja do subote 13. lipnja na programu je ciklus Animadoks, u sklopu Animafesta, kojem odajemo posvetu imaginativnoj moći animacije kao snažnom oruđu za pripovijedanje nefikcijskih priča, uz tri hibridna animirano-dokumentaristička ostvarenja. Animacija omogućuje ogroman stupanj kreativne slobode u načinu na koji se ljudske emocije i sjećanja vizualno dočaravaju. Stoga animirani dokumentarci na evokativan način zadržavaju povijesnu vjerodostojnost dok mijenjaju vizualne stilove, miješanjem činjenično utemeljenog realizma i apstraktne, gotovo nadrealne animacije.
U ciklusu donosimo istinitu priču o tri mladića koji krivotvoreći željezničke karte iza Željezne zavjese čitavoj generaciji daju priliku da doživi vanjski svijet (Pelikan plava, četvrtak 11. lipnja, 20 sati). Zatim animirani mjuzikl o stvarnom ubojstvu bossa nova pijanista (Pucali su na pijanista, petak 12. lipnja, 20 sati). te slojevitu odu ljubavnim peripetijama i nepouzdanosti sjećanja ispričanu kroz Rašomon-efekt (Olivia i oblaci, subota 13. lipnja, 20 sati).
Na repertoaru u nedjelju 14. lipnja u 17 sati je posebna projekcija filma Sunčice Ane Veldić, O mačkama i ljudima, u kojem pratim autoricu i veterinarku tijekom putovanja duž obale i otoka van sezone kao dio volonterske akcije sterilizacije mačaka. Kroz susrete sa otočanima, razgovore sa aktivistima za prava životinja, ali i osobnu priču koja dotiče odnos prema ženskom tijelu i pitanju potomstva, film spontano otvara složena etička pitanja suživota ljudi i životinja i dugoročnih posljedica intervencija u prirodi.
U 19 sati slijedi zanimljiv glazbeni dokumentarac o novoj generaciji alt folk i tradicionalnih glazbenika koji stvaraju glazbu ne bi li “uplašili svećenike i političare”, Keltska utopija.Odvažni, otvoreni i duhoviti mladi glazbenici postupno preuzimaju narativ filma, prenoseći ga jedni na druge, baš kao što bi u tradicionalnoj glazbenoj sesiji jedni drugima prenosili melodiju. Kroz svoju glazbu oni pripovijedaju priču o sto godina povijesti zemlje koja je prošla kroz velike društvene, političke i ekonomske promjene.