Kronika jedne noći u životima mladih američkih Indijanaca i Indijanki (izvorno pripadnika plemena Navajo) koji žive u oronuloj četvrti Bunker Hill u Los Angelesu. Ova dokufikcija prati skupinu „prognanika“ pristiglih tijekom 1950-ih iz rezervata na jugozapadu dok flertuju, piju, zabavljaju se, tuku i plešu. Yvonne je trudna i sanjari o boljem životu za svoje dijete. Njezin zabušantski partner Homer ostavlja je u kinu i ide kockati. Njegov prijatelj i plejboj Tommy zbog alkohola upada u nevolje a svoj život opisuje kao „zatvor na otvorenom.“ Melankoličan spoj film-noira i etnografske studije The Exiles uspostavlja neočekivane paralele između latentnog kolonijalizma i urbane regeneracije u poslijeratnoj Americi te demonstrira kako su kao posljedica kolonizacije tradicionalni kulturni rituali nadograđeni nasiljem i mizoginijom koje se Mackenzie ne ustručava prikazati.
Radnja u filmu je izmišljena ali je bazirana na intervjuima s protagonistima koji glume tj. rekreiraju za kameru svoju svakodnevicu. U pitanju je prva generacija koja odlazi sa rezervata živjeti u gradove u sklopu zakona „Indian Relocation Act“ iz 1956. godine kojim se htjela postići njihova asimilacija u opću populaciju. No usprkos obećanog američkog sna većina ih je završila bez posla i na ulici, ovisni od drogi i alkoholu. The Exiles prikazuju kulturu alkoholizma, siromaštva i seksualnu politiku ali također upisuju svoje protagoniste u širi kontekst popularne kulture. Indijanski likovi više ne promatraju izvana nego su sastavni dio generacijske energije koja je 1950-ih prohujala američkim društvom. Mackenzie isporučuje akutnu dijagnozu rodnih uloga i nejednakosti u ovoj izmještenoj zajednici te stvara naizmjenično surov i poetičan prikaz nokturalnog Los Angelesa te hipnotičan, intiman zapis života na rubu društva. Film istovremeno funkcionira kao impresionistička galerija derutnih urbanih pejzaža, bilježi gentrifikaciju povijesne jezgre L-A.-a i donosi niz iskrenih i višeslojnih portreta uz snažan osjećaj za mjesto i suptilnu bujicu emocija.
U pitanju je inovativan i realističan portret autohtonih američkih naroda (suprotstavljen romantiziranim stereotipima i izvanvremenskom prikazu u vesternima) koje prvi put vidimo izvan njihovih tradicionalnih kostima te kao integralni dio urbane i filmske kulture 1950-ih. U svojoj neautentičnosti „prognani Indijanci“ izvode vlastito neminovno izmještanje od strane korporativnog kapitalizma. Na jednom od rijetkih javnih prikazivanja, u sklopu filmskog seminara Flaherty, Mackenzie je optužen da je previše negativan – film je potom nestao na 50 godina da bi nedavno ponovno bio otkriven kao remek-djelo američkog nezavisnog filma.
Uvodnu riječ u film održat će filmska kritičarka Sara Simić.
Film prikazujemo u sklopu ciklusa „Ekscentrični portreti“ koji okuplja kultne filmove i zaboravljene klasike iz dvaju stilski srodnih pokreta koji su 1960-ih promijenili lice dokumentarnog filma. Američki direktni film i francuski film istine dijele sudioničko promatrački odnos prema snimanome i tzv. muha na zidu pristup te stvaraju portrete osobenjaka, izopćenika, buntovnika i mentalno rastrojenih pojedinaca koji dovode u pitanje društvene konvencije, normalizirane obrasce ponašanja i javno mnijenje kao puki konstrukt političko-pop-kulturne mašinerije spektakla.
Hall of Fame – vodič kroz povijest dokumentarnog filma serija je predstavljanja najznačajnijih dokumentaraca koji su svojim inovativnim pristupom utjecali na razvoj dokumentarizma.