
Ljubavna priča o gradu i njegovim nepoželjnima koju je koncem 1980-ih producirao čuveni Black Audio Film Collective bilježi rubne povijesti i nestajuće zajednice Londona tijekom njegove transformacije u glavno financijsko središte globalnog kapitala. Grad sumraka je hibridni dokumentarac o izgubljenoj ljubavi i kraju jednog starog Londona ispričan kroz korespondenciju majke i kćeri.
Nakon trideset i pet godina života u Londonu, Olivijina majka vraća se na Dominiku zaklinjući se da se više nikada neće vratiti. Rastale su se nakon duge i mučne šutnje. Deset godina kasnije jedno pismo prekida tišinu. Eugenia želi doći „kući“ i želi biti pozvana. Olivia je novinarka koja istražuje „novi London i stvaranje bogatstva“. Vozi se Londonom prikupljajući intervjue i promatrajući kako grad njezina djetinjstva tone u sjenama takozvane regeneracije. Putujući kroz grad sastavlja svoj odgovor.
Koristeći se hibridom izmišljene biografije, intervjua i arhivskih snimaka, Grad sumraka je putovanje kroz suvremeni London, grad u procesu ogromne preobrazbe. Film se bavi onim segmentima londonskih zajednica koji imaju najviše za izgubiti u ovom političkom preoblikovanju – beskućnici iz „kartonskog grada“, lezbijske i gej zajednice zahvaćene zloglasnim „Člankom 28.“ britanskog zakonskog akta koji je 1988. donijela vlada Margaret Thatcher protiv „promoviranja homoseksualnosti“, nestale/nestajuće zajednice somalskih i indijskih pomoraca (lascarins) te Kineza s East Enda.
Black Audio Film Collective je pionirska umjetnička inicijativa osnovana 1982. čiji se revolucionarni eksperimentalni radovi bave Crnom popularnom i političkom kulturom u Velikoj Britaniji te Crnom/azijskom dijasporom.
Nakon projekcije kulturalni antropolozi Bojan Mucko i Sonja Leboš razgovarat će o rasijaliziranom gradu („racialized city“), odnosima prostora, rase i moći, s naglaskom na studije slučaja u Zagrebu kojima se bavio Bojan Mucko.
Film prikazujemo u sklopu ciklusa Gradske priče kustosice Dine Pokrajac. Ciklus donosi dokumentarne, hibridne i igrane filmove u kojima grad postaje glavni protagonist i koji propituju našu urbanu svakodnevicu spajajući filmološke, arhitektonske i urbano-antropološke preokupacije.