Jane Jacobs, američko-kanadska aktivistkinja i teoretičarka urbanizma, cijeli je svoj život posvetila žestokoj borbi za poticanje poslijeratnih projektanata da posvete više pažnje ljudskom mjerilu i važnosti lokalne zajednice u promišljanjima grada. Godine 1960. njezina kultna knjiga Smrt i život velikih američkih gradova šokirala je moćne arhitektonske i urbanističke lobije.
Jacobs je na inovativan način sagledavala gradove kao društvene cjeline i smatrala je kako sami građani trebaju upravljati razvojem gradova i kvartova u kojima žive. Isticala je važnost i ljepotu bogatih i životnih gradskih pejzaža, ‘baleta pločnika’, kako ih je ona nazivala. Nasuprot jednoličnosti i praznine poslovnih četvrti, otuđenosti širokih prometnica i beživotnosti stambenih kvartova bez adekvatnih javnih prostora, ukazivala je na važnost pješačkih zona i općenito mjesta pogodnih za susrete s ljudima.
Građanka Jane prati njezin epski sukob s liberalnim gradskim planerom Robertom Mosesom koji je buldožerom prekrajao nekoć vibrantne kvartove New Yorka, te svjedoči važnom utjecaju Jacobs pri formuliranju rješenja za goruće urbane probleme u suvremenom društvu.
Festivali:
TORONTO IFF / DOC NY / IDFA / HAMBURG FF