Wim Wenders stvara portret Anselma Kiefera, jednog od najvažnijih slikara i kipara našeg doba. Snimljen u 3D-u i 6K-rezoluciji Anselm utjelovljuje filmsko iskustvo umjetnikova djela koje istražuje ljudsku egzistenciju i cikličku prirodu povijesti te crpi inspiraciju iz književnosti, poezije, filozofije, alkemije, astronomije, fizike i mitologije. Wenders je više od dvije godine pratio Kieferovu putanju od rodne Njemačke do njegova novog doma u Francuskoj, povezujući različite životne faze s ključnim mjestima i krajolicima iz njegove dugovječne karijere koja traje više od pet desetljeća. Wenders podastire umjetnikov životni put, inspiraciju i kreativni proces istražujući njegovu fascinaciju mitom i historijom – prošlost i sadašnjost isprepliću se i rastaču granicu između filmskog medija i slikarstva. Kao i u Pini Wendersa ne zanima snimiti biografiju u kojoj se razlaže umjetnikov privatni život već želi zahvatiti procesualnost njegova djela kako bi ga približio drugima ali i samom sebi. Monumentalni enterijeri i ekspresivne figuralne kompozicije kroz lupu trodimenzionalne perspektive postaju poprište za bliski susret s vizionarskim umjetnikom i rastvaranje njegova mikrokozmosa.
„Anselm Kiefer i ja obojica smo rođeni krajem Drugoga svjetskog rata – on nekoliko mjeseci prije a ja nekoliko mjeseci kasnije. Proveli smo naša djetinjstva u istoj razorenoj zemlji uništenog samopoštovanja, punoj odraslih ljudi – uključujući naše rođake i učitelje – koji su mahnito pokušavali zaboraviti prošlost i praviti se kako se ona nije dogodila. Dok je Anselm studirao pravo u Freiburg-im-Breisgau, ja sam po prilici u isto vrijeme studirao medicinu u istom gradu. Mogli smo se tada susresti no obojica smo u konačnici krenuli u drukčijim smjerovima: on je upisao umjetničku akademiju a ja filmsku školu. No kako ništa nije toliko formativno kao naši najraniji utisci dijelimo mnogo toga zajedničkog. Naša djetinja iskustva kanalizirali smo dakako na vrlo različite načine.“ Wim Wenders
* Nakon projekcije održat će se razgovor u kojem sudjeluju kustos Feđa Gavrilović i filmska kritičarka Višnja Pentić.
Film prikazujemo u suradnji s Goethe institutom u sklopu 7. Arterije – tjedna filma o umjetnosti u organizaciji Kulturno informativnog centra (KIC).