Kritika i društvo: Transformativni potencijali amaterizma

Loading Filmovi
  • Ovaj film je prošao.

Kritika i društvo: Transformativni potencijali amaterizma

Četvrto izdanje filmsko-diskurzivnog programa HDFK-a naslovljen Transformativni potencijali amaterizma posvećuje se amaterskom stvaralaštvu izraženom kroz ideju slobodnog bavljenja filmom, istražujući povratne relacije amaterskih i dominantnih kinematografskih procesa. Autorica programa je Iva Rosandić.

Amatersko je stvaralaštvo u našem kulturnom kontekstu oslonjeno na dugu tradiciju sabranu u rad kinoklubova, koji supostoje uz ili onkraj standardiziranih tokova nacionalne kinematografije. Ipak, i dalje zadržavaju subverzivni potencijal izokretanja dominantnih produkcijskih mehanizama, inzistirajući na slobodnom pristupu i osiguranju sustavne podrške članovima. U amaterskom okružju pronalazimo rodovsku i žanrovsku raznolikost, koja najčešće funkcionira kao naličje identičnih procesa profesionalne filmske scene. Prikazat ćemo filmove nastale pod okriljem Kinokluba Zagreb i Kino kluba Split, redom ostvarenja koja su ostavila trag preobražavajući se u nezaobilazne točke svake potrage za artistički ambicioznim tendencijama. Neki su filmovi tek započeli festivalski život, još jednom ilustrirajući poroznost uobičajenih dihotomija amaterskog i profesionalnog.

U popratnom panelu nastojat će se ispitati kako izvanfilmski momenti utječu na oblikovanje specifičnih estetika, odnosno implicitnu političnost amaterizma proizašlu iz okvira djelovanja. U razgovoru će sudjelovati renomirani kulturni radnici i radnice, čije je djelovanje vezano za kinoklubaški kontekst: Petra Belc, Tibor Đurđev, Sunčica Fradelić i Tonči Kranjčević Batalić.

Diskurzivni dio programa ima za daljnji cilj autoreferencijalno propitati kolektivni akt kreiranja filmskog programa, kao jednu od mogućih karakteristika rada u uvjetima amaterizma i odatle proizašlih vrijednosti suradnje i razmjene znanja. Interpretiramo li amaterizam sadržajno otvoreno, promjenjivo u skladu s društvenim relacijama u kojima se zatiče, strukturalne se premise mogu odražavati i na razvoj alata kritičke analize izvan akademskog i strogo profesionalnog polja. Ako se atmosfera slobodnog i  kolektivnog pristupa činu snimanja preslikava na područje kritičkog vrednovanja filma, kakve će učinke potencirati odmak od uvriježenih standarda?

 

Program:

Kada odlučim kako započeti, znat ću sve ostalo, r. Tomislav Šoban, KKZ 2021, 9:21 min

Kratki autobiografski film o stanu u kojem autor živi te o tajni koju skriva. Strukturiran od niza početaka ili uvoda, otkriva tko je prije njega živio u tom stanu, odnos koji ima prema njemu i gdje bi volio živjeti u budućnosti. Istodobno demistificira filmske postupke od kojih je sastavljen film.

Glad, r. grupa autora, queerANarchive/Kino klub Split, 2024, 8 min

Film Glad temelji se na snovima i sanjarenjima jednog šašavog i veselog društva, njihovim utopijskim vizijama stvarnosti kao refleksijama na svakodnevicu u kojoj i nije tako veselo. Glad za indijskim smokvama, lubenicom i ekscesom dovela je do niza nelogičnih zapleta i još manje očekivanih raspleta koji dovode u pitanje uobičajene filmske narative, ali nas uvijek vode prema bezuvijetnom prihvačanju i zajedništvu.

Dokumentarni film: Sad ili nikad, r. Zorko Sirotić  KKZ / Sedam dana stvaranja, 2016, 16 min

Istarski umjetnik Darko Brajković upušta se u novi projekt s neobičnim posljedicama.

Arhitektura iscjeljenja: sumporni krajolici (43° 30.547′ N, 16° 26.22′ E), r. Nina Bačun, Kino klub Split, 2024, 9 min

Sumporno kupalište u Splitu prostor je koji služi brizi tijela i duha. Udaljavajući se od tradicionalne historizacije, ovaj eksperimentalni filmski esej propituje klasičnu formu prikazivanja arhitekture – njezinu kompleksnost, razloge nastanka i nestanka jedne građevine. Kombinacijom statične i pokretne slike te verbalnih i neverbalnih zvukova stvara se aktivni, kritički i diskurzivni materijal; autorica se bavi „arhitekturom“ samog filma.

Precijenjena dramaturgija, r. Sunčica Ana Veldić, ADU/KKZ 2017, 20:42 min

Autorica filma studentica je dokumentarne režije, potekla iz Kinokluba Zagreb. Nakon godina stvaranja amaterskih avangardnih filmova, odlučuje napraviti film čvrste strukture u kojem će pokušati pomiriti svoju sklonost eksperimentalnoj formi i pravila nametnuta formalnim obrazovanjem.

 

Sudionici:

Petra Belc Krnjaić doktorirala je iz polja eksperimentalnog filma (tema Poetika jugoslavenskog eksperimentalnog filma 1960-ih i 1970-ih) na Katedri za filmologiju pri Odsjeku za Komparativnu  književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Niz godina radila je kao montažerka i producentica filmskih i televizijskih  najava i promocije Tv programa. Istražuje polja feminizma, suvremene umjetnosti, eksperimentalnog filma te arhiviranja i prezervacije substandardnih filmskih formata. Volontira u Odsjeku za  čuvanje baštine Kinokluba Zagreb.

Tibor Đurđev apsolvent Komparativne književnosti i Antropologije na FFZG-u s fokusom na filmologiju, filmsku teoriju i kritiku. Aktivni član i dio izvršnog odbora Kinokluba Zagreb, moderator Filmskih večeri u Močvari te programa Filmski kurikulum. Piše za Hrvatski filmski ljetopis te emisiju Filmoskop na Trećem programu Hrvatskog radija. Interesira se ponajviše za skandinavski film, a tome u prilog ide odrađivanje stručne prakse u Institutu za art i eksperimentalni film FILMFORM u Stockholmu. Osim teorijom, bavi se i režijom kratkometražnih filmova u KKZ-u, od kojih je film Turčini nagrađen na 15. izdanju Gledališta.

Sunčica Fradelić formalno je obrazovanje završila 2006. zvanjem Magistrice umjetnosti, UMAS, Split, odsjek Slikarstvo. Od 2006 – 2011 vanjska je suradnica na UMAS-u u zvanju asistenta na odjelu za Film i video na više kolegija. Od 2011 – 2016 je glavna suradnica Bele Tarra na pokretanju i razvoju film.factory programa u Sarajevu. Kao autorica od 2004. predstavljala se na izložbama i festivalima u zemlji i inozemstvu. Od 2011. do 2023. obnašala je dužnost predsjednice Kino kluba Split, od 2017. do 2021. funkciju zamjenice predsjednice Platforme Doma mladih. Od 2021. do 2022. dopredsjednica je Hrvatskog filmskog saveza, a zatim i v.d. predsjednice do ožujka 2023. Članica je Društva hrvatskih filmskih autora i producenata

Tonči Kranjčević Batalić diplomirani je povjesničar umjetnosti koji djeluje na području inovativnih umjetničkih i kustoskih praksi. Vlastiti interes za medij videa realizira kroz umjetnička istraživanja kolektiva queerANarchive i amatersku produkciju Kino kluba Split. Prethodno radno iskustvo obuhvaća kustoske programe poput qIZLOŽBE za queerANarchive i NMG@PRAKTIKA za udrugu Mavena, novinarsko iskustvo za portale pogledaj.to i STav. Također djeluje kao koordinator i istraživač kolektiva queerANarchive, koordinator društva Queer Sport Split, te je član Kino kluba Split i strukovne udruge HULU Split.

 

Hrvatsko društvo filmskih kritičara panelom i projekcijom 18.11. u Dokukinu KIC završava ovogodišnju seriju filmsko-diskurzivnih programa pod nazivom Kritika i društvo. Cilj projekta koji su inicirale filmske kritičarke i kustosice Ejla Kovačević, Dina Pokrajac, Iva Rosandić i Sara Simić bio je upoznati širu javnost s različitim kritičarskim i kustoskim pristupima u polju filmske umjetnosti. Vodeći se različitim tematskim preokupacijama, svako je pojedino izdanje bilo koncipirano kao čin suradnje iskusnih i mladih filmskih kritičara i kritičarki,  kulturnih i filmskih radnika i radnica. Naglasak se nastojao pomaknuti na otvoreni dijalog o procesima kritičkog vrednovanja i selektiranja filmskih programa, funkcijama i izazovima profesije. Svako je izdanje uključivalo projekcije odabranih filmova i popratnu kontekstualizaciju kroz razgovor s relevantnim domaćim i inozemnim gostima.

18 studeni
Datum: 18.11.2024.
Vrijeme: 19:00 - 21:00

Dokukino KIC

Preradovićeva 5

+ Google Map