“U noći se digao vjetar i odnio nam planove”, riječi su koje stoje u uvodu Muzeja revolucije i referiraju se na plan iz 1961. za izgradnju velikog muzeja u Beogradu u čast socijalističkoj Jugoslaviji, koji je trebao “čuvati istinu” o jugoslavenskom narodu. No plan nikada nije napredovao dalje od izgradnje podruma. Zapušteni prostor danas priča sasvim drugačiju priču od one koju su zamislili njezini inicijatori prije 60 godina. U vlažnoj, mračnoj zgradi žive izopćenici društva preoblikovanog kapitalizmom. Film se fokusira na djevojčicu koja s majkom zarađuje čisteći prozore automobila na križanjima. Bliska joj je prijateljica starica koja također živi u “podrumu revolucije“. Na rubu grada koji se transformira tri žene nalaze utočište jedna u drugoj.
Nakon kinopremijere u četvrtak 22. rujna održat će se razgovor u kojem će sudjelovati arhitekt Maroje Mrduljaš i bivši beskućnik i osnivač humanitarne organizacije Fajter Mile Mrvalj, a redatelj Srđan Keča pridružit će nam se online. Razgovor će moderirati filmska i likovna kritičarka Jelena Pašić.
Uz kupljenu ulaznicu za film Muzej revolucije gledatelji će moći besplatno posjetiti Zbirku Richter (Vrhovec 38, Zagreb) gdje se nalaze park skulptura i obiteljska vila arhitekta Vjenceslava Richtera s izložbenim prostorom u kojem se do 15. 10. održava izložba Točke pritiska Tine Gverović i Siniše Ilića. Radno vrijeme Zbirke Richter: srijeda i subota: 11-16 h (ostalim danima uz prethodnu najavu na e-mail: richter@msu.hr ili tel. 01/ 60 52 700).
Festivali i nagrade:
IDFA 2021 – svjetska premijera / HUMAN RIGHTS FILM FESTIVAL ZAGREB 2021 / FILMSKI FESTIVAL U TRSTU 2022 / HOT DOCS 2022 / CROSSING EUROPE 2022 / BELDOCS 2022 – najbolja kamera / SARAJEVO FILM FESTIVAL 2022 – Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film
Recenzije:
”Oslanjajući se na vlastitu fotografiju, montažu koju je obavio s Hrvoslavom Brkušić i muziku Hrvoja Nikšića, kao i dizajn zvuka Jakova Munižabe, Keča kroz neintruzivni, opservacijski, a opet nekako psihodelični pristup pokušava i uspeva da uspostavi dijalog između odvojenih svetova.” Marko Stojiljković, Pobjeda
“Potresna priča o otpornosti” Tilt Magazine
“Bez objektivizacije, bez sentimentalizacije… iskren pogled na život na margini” POV Magazine