
RESE u Zagrebu:
– da li je gospođa Vesna S. naručila RESOBOT?
– da li je Arsen D. rođen u Dugoj Resi?
– da li je drugarica Desanka J. pošla tamo di nije bila?
– da li je Špiro-špula zlatna nit?
– da li je NAVLAKVAKA stigla na tvoja vrata?
Kako da se otRESEš ovih (i drugih) odgonetki i zagonetki?
Pogledaj fim.
Domaćica Mica S. iz predgrađa, ukrašavajući resama tegle zimnice, dolazi do pronalaska koji će joj promijeniti život i život mnogih do kojih doputuju njene navlake. Istovremeno, u drugim kućama, rese domaćinima i domaćicama zadaju nove nevolje. Kako da ih se otresu?
Grupa Škart kolektiv je koji uz mnogobrojne suradnike stalnim konstruktivnim sukobom ispituje i isprepliće granične forme poezije, filma, arhitekture, grafičkog dizajna, performansa, muzike, alternativne edukacije i društvenog aktivizma. Svoja predavanja, projekcije, akcije, koncerte i radionice izvodi širom Europe, Amerike i Azije.
„Rese, posljednji preostali slobodan, svojeglav, pobunjeni predmet u svetu diktata uniformne bezličnosti, svakoj od osoba koje se pojavljuju u filmu otvaraju prostor za novi način razmišljanja i zapitanosti. Dva prepoznata tabora, resofili i resofobi, poput Liliputanaca u ratu oko načina ljuštenja jaja, artikulirano brane svoje pozicije. Rese postaju simbol borbe za slobodu izbora. Simbol borbe za pravo na drugačijost. Ovo je prvi i posljednji film o resama pre nego što čovječanstvo nestane.“ Želimir Žilnik
Film prikazujemo u sklopu Dana srpske kulture. Nakon projekcije slijedi razgovor s redateljem Draganom Protićem i producentom i montažerom Vladimirom Šojatom iz kolektiva Škart. Razgovor će moderirati filmska kritičarka i voditeljica Dokukina Dina Pokrajac. Ulaz je slobodan.
Festivali i nagrade:
HUMAN RIGHTS FILM FESTIVAL 2021 / SLOBODNA ZONA 2021 /
Recenzije:
„Nema u “Dugoj resi” grešaka, no određena nedotjeranost vizualnoga i pripovjednoga u mnogim bi se slučajevima mogla doživjeti ili držati greškama, a ovdje je ona sam način izlaganja koji, možemo i tako tumačiti, odražava zapažanja o neravninama ljudskog ponašanja koje su, sad iskazane na jednom primjeru, polazište stvaralačkog istraživanja.“ Janko Heidl, Dokumentarni.net