Za Hermanna Hessea sve je trebalo biti drukčije u Ticinu, najjužnijem kantonu u Švicarskoj. Nakon što je njegovu spisateljsku putanju naglo presjekao Prvi svjetski rat u proljeće 1919. iz Berna seli u pitoreskni gradić Montagnolu povrh jezera Lugano. Nadao se da će mu tamošnja „južnjačka“ atmosfera, klima i jezik pružiti umjetničko nadahnuće. U ljetnim mjesecima koji su uslijedili mahnito je pisao Klingsorovo posljednje ljeto (1920.), priču o slikaru koji, poput svojeg kreatora, podliježe čarima juga. Hesse u novelu upisuje svoje dionizijsko, euforično iskustvo stvaranja ali i uživanja u čulima. Hesse se oslobađa strogog pijetističkog odgoja i po prvi put susreće s Freudovom psihoanalizom i dalekoistočnom filozofijom. U ovom nagrađivanom filmskom eseju Heinz Bütler obrađuje možda najplodniji period Hesseova života. Zvijezda Tonija Erdmanna, glumac Peter Simonischek čita odlomke iz novele oživljavajući pjesnika i njegov alter ego a tu su i britke opservacije književnih erudita poput njemačke spisateljice Sibylle Lewitscharoff. Hermann Hesse autor je slavnog psihoanalitičkog dnevnika Stepski vuk i utopističkog romana Igra staklenim perlama koji mu je donio Nobelovu nagradu za književnost 1946. godine a u svojem usamljeničkom opusu spaja utjecaje Dostojevskog i Nietzschea s istočnjačkom mudrošću.
Nakon projekcije slijedi razgovor s piscem i prevoditeljem Borisom Perićem koji će voditi asistentica na Odsjeku za germanistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu Aida Alagić Bandov.
Film prikazujemo u sklopu 5. Arterije – tjedna filma o umjetnicima i umjetnicama u organizaciji Kulturno informativnog centra (KIC). Titlovi su na hrvatskom jeziku.
Festivali i nagrade:
MASTER OF ART FILM FESTIVAL / ZÜRICH FILM FESTIVAL